شرح وظایف ادارات تابعه معاونت پژوهش و فناوری
 
معاونت پژوهشی واحد از معاونت های تابعه ریاست واحد بوده ودرحال حاضر دارای 5 زیر مجموعه می باشد:
1- اداره کل امور پژوهشی
2- دفتر ارتباط با صنعت و جامعه
3- دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات
4- باشگاه پژوهشگران جوان
 
اداره کل امور پژوهشی :
این اداره کل دارای 6 اداره و دفتر به شرح زیر می باشد :
الف ) اداره طرحهای پژوهشی و تسهیلات پژوهشی که عمده فعالیتهای این اداره عبارتست ازنظارت  بر فرایند طرحهای پژوهشی داخلی،  اخذ مجوز فرصت مطالعاتی ، ارائه تسهیلات تشویق مقالات برگزاری جلسات شورای پژوهشی.
ب ) اداره کارگاهها و آزمایشگاهها ، باتوجه به اصل پویایی وپیشرفت روزافزون علوم وفنون درکلیه زمینه های علمی، تحقیقی وآزمایشگاهی کاربردی درجهان امروزوانتظارپیشرفتهای علمی- تکنولوژیک وافزایش فن یابی ومهارت جویی، تنها با وجود آزمایشگاهها و کارگاههای مدرن و پیشرفته و استفاده بهینه ازوسایل و تجهیزات، به همراه نیروی متخصص، کارآمد وفعال دستیابی به اهداف پژوهشی تعریف شده امکان پذیرخواهد بود .   دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز در دانشکده های : علوم پایه، هنرومعماری، فنی ومهندسی، روانشناسی و علوم اجتماعی، تربیت بدنی وعلوم ورزشی، ادبیات و علوم انسانی ( جغرافیا وشهرسازی)، زبانهای خارجی،  دارای 139 آزمایشگاه و کارگاه در مساحتی بالغ بر361 11 متر مربع بامجهزترین تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی مستقل می باشد.  تاکید بر به روز رسانی آزمایشگاهها و کارگاهها در حوزه مطالعات تحصیلات تکمیلی با خرید دستگاههای مورد نیاز در بخش های مربوطه جزو اهم و ظایف می باشد.
ج) دفتر نشریات، کتب علمی و فصلنامه ها : شرح وظیفه این دفتر ، فراهم نمودن مقدمات چاپ کتب و مجلات علمی ،  برگزاری جلسات ماهانه شورای چاپ و انتشارات
د ) دفترتحصیلات تکمیلی( امور پایان نامه ها) : عمده فعالیتهای دفتر تحصیلات تکمیلی و امور پایان نامه ها عبارت است از نظارت بر روند تصویب پروپوزال های دانشجویان تحصیلات تکمیلی ،  صدور کدشناسایی آنها و همچنین نظارت بر برگزاری جلسات دفاع از پایان نامه ها دانشجویان کارشناسی ارشد و رساله های دکتری . همچنین انعقاد قرارداد با سازمانها جهت حمایت مالی از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا از دیگر شرح وظایف این حوزه می باشد.
هـ) دفتر اسناد و امور کتابخانه ها : یکی از دفاتر زیرمجموعه اداره کل پژوهشی است  که به بررسی امور مختلف کتابخانه های واحد و تجهیز آنها  می پردازد .
و) اداره چاپ و تکثیر که وظیفه انجام ، پی گیری و نظارت بر فرآیند چاپ کتاب، فصلنامه ها، بروشورها، مجلات، نشریات و همچنین تعمیر ، نگهداری و پشتیبانی دستگاههای مخصوص چاپ را به عهده دارد.
 
انجمن های علمی دانشجویی
این واحد دانشگاهی با کسب 39 مجوز تاسیس انجمن علمی دانشجویی از سال 1381 فعالیت خود در 11 دانشکده تابعه   آغاز نموده است. انجمن های علمی دانشجویی می تواند با کسب مجوز از معاونت پژوهشی واحد اقدام به برگزاری کارگاههای آموزشی و دوره های آموزشی، برگزاری همایش ها و سمینارهای علمی، چاپ نشریه، ارائه طرحهای پژوهشی و شرکت در مسابقات و همایش های ملی نمایند.
 در این راستا این معاونت در صدد حمایت بیش از پیش دانشجویان در قالب تشکل های انجمن علمی دانشجویان می باشد. دانشجویان عزیز برای کسب  اطلاعات بیشتر به وب سایت دانشگاه  آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی مراجعه فرمایند.
 
دفتر ارتباط با صنعت و جامعه
تاثیر انکار ناپذیر علوم و فن آوری نوین بر توسعه صنعت و تنوع وسیع رشته های تخصصی در دانشگاه ها از جمله عوامل اصلی در شکل گیری و استمرار همکاری ها ی مستمر ولزوم توسعه و گسترش آن بین دانشگاه و صنعت می باشد. دفتر  ارتباط با صنعت تاین واحد دانشگاهی، افتخار دارد  که در این پایگاه با همکاری کارشناسان خود تمامی امکانات لازم برای ایجاد ارتباطی موثر تر بین پژوهشگران دانشگاه و بخش صنعت و سازمانها را ارائه نماید.
  در این رهگذر،  پیگیری تاسیس و ایجاد مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان،  برگزاری همایش ها ، جشنواره ها ،  سخنرانیها و کارگاههای علمی، برگزاری مسابقات دانشجویی و شرکت در مسابقات ، انعقاد و پی گیری و ایجاد شرایط مناسب جهت عقد قرار داد طرحهای پژوهشی برون دانشگاهی ، نظارت بر فرآیند کارموزی دانشجویان می باشد.
علیهذا با عنایت به جایگاه بارز و برجسته دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی در میان سایر مراکز علمی ، دانشگاهی و آموزش عالی ، این دفتر در نظر دارد با حمایت های واحد دانشگاهی در جهت توسعه و رشد مراکز دانش بنیان و مراکز رشد به صورت ویژه اقدام نماید .
 
دفتر فنآوری اطلاعات و ارتباطات
دفتر فن آوری اطلاعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز به منظور حفظ، نگهداری، ارتقاء و توسعه فن آوری اطلاعات واحد، بعنوان یکی از مدیریت های معاونت پژوهشی دانشگاه فعالیت دارد.
 عمده فعالیت های این دفتر عبارتست از :
پشتیبانی و اجرای فرایند ثبت نام الکترونیکیدانشجویان ، ارائه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری در تمام سطوح و تجهیز سایتهای دانشگاه به سیستم های پیشرفته روز و ارتقاء سرعت اینترنت ، به روز رسانی وبگاه دانشگاه و برقراری سرویس ایمیل دانشگاه .
 
باشگاه پژوهشگران جوان 
باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز در سال 1381 تحت نظارت مستقیم معاونت پژوهشی واحد به عنوان عضوی از خانواده بزرگ دانشگاه در زمینه پرورش استعدادهای درخشان و توسعه پژوهش در زمینه های گوناگون علمی، فنی و نظری تاسیس شده است.
باشگاه پژوهشگران جوان واحد تهران مرکزی با عضویت 287 نفر از دانشجویان نخبه کشور به منظور نیل به اهداف والای علمی در سالهای اخیر تلاش بسیار وافر مبذول داشته است. ثبت 80 اختراع در نیمه نخست دهه هشتاد و ارائه 62 مقاله در همایشهای علمی داخلی و 23 مقاله در همایشهای علمی خارجی در این مدت گوشه ای از افتخارات اعضاء فعال باشگاه پژوهشگران جوان است.
بررسی آمار نشان دهنده رشد قابل توجه اعضای باشگاه پژوهشگران جوان واحد تهران مرکزدر نیمه اول دهه 80 است . در این دوره سال 1385 اوج شکوفایی است بطوریکه در مقطع کارشناسی اعضای باشگاه پژوهشگران جوان بیش از 300 درصد مقطع کارشناسی ارشد بیش از600 درصد رشد داشته و برای نخستین مرتبه پنج نفردر مقطع دکترا به عضویت باشگاه پژوهشگران جوان در آمده اند. و همچنین 14 نفر از استعدادهای درخشان کشور عضو این واحد میباشند.
مختصری از شرح وظایف باشگاه پژوهشگران جوان در واحد تهران مرکزی به قرار ذیل می باشد: 
- عضو گیری دانشجویان واجد شرایط و شرکت در نمایشگاههای مورد نظر دانشگاه
- ارائه تسهیلات : تخفیف شهریه ، کمک هزینه خریدکتاب ، کمک هزینه شرکت در مسابقات، کمک هزینه اجرای طرح پژوهشی، کمک هزینه ثبت نام دوره های آموزشی و ... به اعضای باشگاه
- گزارش فعالیتهای اعضای باشگاه از جمله : شرکت در همایش های داخلی و خارجی، شرکت در کنگره های داخلی و خارجی، ارائه مقالات به شکل سخنرانی یا پوستر، تشکیل کارگاههای آموزشی و سایر اخبار به روابط عمومی واحد جهت انعکاس در رسانه های خبری و معرفی اعضای فعال و نخبه جهت شرکت در همایشهای داخلی و خارجی